Kos Adası Gezi Rehberi

Kos Adası Gezi Rehberi

Kos Sefer Biletleri

47€
Gidiş Dönüş
Hemen Rezervasyon Yaptır
On İki Ada’nın (Dodecanese Adaları) en büyük üçüncü adası Kos, kumlu plajları, gezilecek farklı noktaları, etkileyici doğal güzellikleri, canlı eğlence hayatı, su sporları olanakları ve kaliteli konaklama seçenekleriyle her ziyaretçiye hitap ediyor. Adada ruh halinize göre hem kalabalık ve canlı, hem de daha sakin noktalar bulmak mümkün.

Kalimnos ve Nisiros adalarının arasında konumlanan Kos, pek çok farklı kültürden esinlenen zengin bir tarihe sahip. Bu tarihin izlerini adanın her köşesinde görmek mümkün. Tıbbın babası olarak anılan, antik çağ hekimi Hipokrat’ın tıp merkezi Asklepion, Neratzia kalesi ve Antimachia kalesi bu tarihi yerlerden sadece bazıları.

Eğer bir Kos tatili planlıyorsanız, sizin için hazırladığımız Kos seyahat rehberimizle gitmeden önce bu ilginç ada hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz. Bodrum-Kos ve Turgutreis-Kos seferlerimizin feribot ücretlerini bu sayfalardan öğrenebilirsiniz.

Kos Adası'nın Tarihi

Yunan mitolojisine göre Kos, hastaları iyileştiren tanrı Asklepios’un adasıdır. Arkeolojik buluntular Kos’un tarihinin prehistorik dönemden başladığına işaret ediyor. Minoen uygarlığı adaya M.Ö. 14. yüzyılda yerleşirken, bunu Akalar ve birkaç yüzyıl sonra Dorlar takip etti. M.Ö. 5. yüzyılda ada Pers istilasına uğrasa da Atinalılar Persleri kovarak adanın kontrolünü ellerine geçirdiler. M.Ö. 460 yılında ise adada tarihin ilk tıp okulunu kuracak Hipokrat doğdu.

M.Ö. 82 yılında Roma İmparatorluğu’nun bir kolonisi haline gelen Kos, yüzlerce yıl Roma hakimiyetinde kaldıktan sonra M.S. 1204’te Venedikliler tarafından işgal edildi. Ada 1315’ten itibaren ise Rodos’u da ellerinde bulunduran Saint John Şövalyeleri’nin kontrolüne geçti. Kos limanının girişindeki kaleyi ve Antimachia kalesini şövalyeler inşa etti. 1522 yılında ada Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine girdi ve 1912 yılında İtalyanlar tarafından işgal edene kadar bu durum değişmedi. 1934 yılında ada çok şiddetli bir depremle sarsıldı, can ve mal kaybı yaşandı. 1943 yılında yaşanan Alman işgali adanın karanlık günlerini daha da derinleştirdi. Nihayet 1948 yılında Kos Adası Yunanistan’la birleşerek bugünkü kimliğine kavuştu.

Kos Adası Gezilecek Yerler

Kos Adası Gezilecek Yerler
> Asklepion Asklepion adadaki en önemli arkeolojik alan olarak biliniyor. Antik zamanlarda hastaların şifa bulmaya geldiği bu yer adını Apollo’nun oğlu, tıbbın ve sağlığın koruyucusu tanrı Asklepios’tan alıyor. Buradaki doktorlar aynı zamanda bu tanrıya hizmet eden rahiplerdi. Mekan hem hastane hem de tapınak olarak kullanılıyordu. Asklepion Kos şehir merkezine yakın bir noktada bulunuyor.
> Antik Gymnasium Helenistik Gymnasium, Akropolis, Hipodrom, Nymphaeum, ayrıca Afrodit ve Herkül tapınaklarının kalıntılarının da bulunduğu bir kompleksin parçası. Burada antik çağ atletlerinin egzersiz ve bakımı için yüzme havuzu dahil her türlü olanak bulunuyordu. Gymnasium Kos şehir merkezinin doğusunda, limana yakın bir konumda yer alıyor.
> Osmanlı Camileri Adada beş yüz yıla yakın süren Osmanlı hakimiyetinin izleri her yerde görülebiliyor. Kos şehir merkezinde 18. yüzyıldan bugüne kadar ayakta kalan iki Osmanlı camisi ibadete açık olmasa da mimari ve tarihi birer eser olarak ziyaret edilebiliyor. Bunlardan birisi Eleftherias meydanındaki Defterdar Cami, diğeriyse onun çok yakınlarında bulunan Hancı Hasan Cami.
> Antik Agora Şehir merkezine yakın bir noktada Kos’un antik çağdaki halinden izler taşıyan bu yeri görmek, canlı caddeleri, stadyumu, pazar yeri ile eski zamanlarda nasıl olduğunu hayal etmek mümkün. Alanda kazılar hala devam ediyor. Tarihi kalıntıların hemen yanında ise barlar sokağı var. Tarihi eserleri kadar panoramik manzarasıyla da etkileyici Agora’da güneşi batırdıktan sonra gece hayatına devam edebilirsiniz.
> Nerantzia Kalesi Nerantzia ya da Şövalyeler Kalesi olarak bilinen bu yapı Kos limanının girişinde bulunuyor. 14. yüzyılda St. John Şövalyeleri tarafından inşa edilen kale, mimarisi ve içerisindeki heykeller ile adanın görülmesi gereken noktaları arasında yer alıyor.
> Termal Kaynaklar Adanın Agios Fokas bölgesinde, denizin içinden termal suların çıktığı, kayalarla çevrili “thermes” adı verilen doğal havuzlar bulunuyor. 50 dereceyi bulan sıcaklıklardaki bu sular deniz suyu ile karışarak insanların faydalanmasına uygun sıcaklığa geliyor. Bu havuzların pek çok hastalık için şifalı olduğuna inanılıyor.
Kos Adası Gezilecek Yerler
Kos Adası Gezilecek Yerler
> Hipokrat’ın Çınar Ağacı Şehir merkezindeki bu yaşlı çınar ağacının altında Hipokrat’ın öğrencilerine ders verdiğine inanılıyor. Yapılan araştırmalarda ağacın 500 yaşında olduğu, dolayısıyla Hipokrat’ın yaşadığı antik çağda orada bulunmadığı anlaşılmış. Buna rağmen ağaç, ada halkı tarafından çok sahiplenilmiş ve ağaçla ilgili pek çok gelenek ortaya çıkmış. Ağacın dal ya da yaprakları dünyanın çeşitli yerlerindeki tıp fakültelerine hediye olarak gönderilmiş.
> Arkeoloji Müzesi Şehir merkezindeki müzede adadaki bütün kazı alanlarından çıkan tarihi eserleri bir arada görmek ve adanın tarihi hakkında bilgi edinmek mümkün oluyor.
> Hipokrat Kültür Merkezi Mastichari’de bulunan merkezde M.Ö. 5. yüzyılın mimarisi aynen canlandırılmış. Burada çok çeşitli etkinlikler, konferanslar ve eğitimler gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda tıbbi bitkiler ve ağaçlarla dolu harika bir bahçe ve üzüm bağları kültür merkezini süslüyor.
> Casa Romana Şehir merkezinde bu Roma döneminden kalma malikane, dönemin günlük yaşantısının ve mimarisinin görülebileceği çok önemli bir nokta. Malikanenin mimarisi Pompeii’deki yapıları andırıyor. Bazı kısımlar sonradan yapıldıysa da içerideki mozaikler, heykeller ve sergilenen pek çok başka eser orijinal.

Burada bahsi geçen önemli yerlerin yanı sıra Kos Adası'nda Antimachia geleneksel evi, Dionisos tapınağı, Antimachia Venedik kalesi, Roma Odeonu, Pyli kalesi, Agios Ioannis manastırı, Kefalos’taki folklor müzesi ve keşfedilmeyi bekleyen pek çok irili ufaklı koy da adada gezilebilecek noktalar arasında bulunuyor.

Kos’ta Kültür ve Sanat

Kos’ta arkeoloji müzesi, folklor müzesi, kaleler ve diğer tarihi kalıntılar gibi adanın tarihi ve kültürünü tanıyabileceğiniz pek çok yer bulunuyor. Öte yandan, küçük ama dopdolu bir yer olan Kos’ta yılın çeşitli dönemlerinde festivaller ve etkinliklerle de kültür ve sanat canlılığını koruyor.

Ağustos’un ilk iki haftası boyunca Mastichari köyünde gerçekleşen Şarap Festivali, adanın en önemli etkinliklerinden birisi. Kos’un en büyük etkinliği ise Hippokrateia Festivali. Ağustos ayındaki bu festival boyunca ada konserler, folklor gösterileri, tiyatro oyunları, sergiler ve sanat etkinlikleriyle dolup taşıyor.

Ayrıca 28 Ağustos’ta Agios Loannis Festivali Mastichari köyünde, 23 Nisan’da ise Agios Georgios Günü Pyli köyünde kutlanıyor. Bu dini kutlamalarda adanın geleneksel yaşantısı tüm renkleriyle görülebiliyor. Pyli’deki at yarışları ve ziyafet de kutlamalara başka bir boyut katıyor.

Kos’ta Yeme İçme Olanakları ve Gurme Lezzetler

Kos, Yunan ve Akdeniz mutfağından en güzel örneklerin sunulduğu çok sayıda restorana sahip. Bir dönem İtalyan hakimiyetinde kalan adada Yunan mutfağının yanı sıra İtalyan yemeklerini de görmek olağan bir durum. Ayrıca giderek daha kozmopolit hale gelen kent merkezinde Hint ve Çin restoranları da görülebiliyor.

Adanın kendine özgü yerel yiyecekleri arasında keçi sütünden yapılan ve şarap içinde olgunlaştırılan “posa peyniri” ya da bir diğer adıyla “şarap peyniri”, “pitaridia” adı verilen lazanya benzeri bir yemek, aşureyi andıran “Barbara” tatlısı, özellikle paskalya bayramında yapılan peynirli hamur işi lampropites, “katimeria” adı verilen bir çeşit peynir mücveri, nohutun ve defne yapraklarının mayalama için kullanıldığı özel ekmekler öne çıkıyor. Adanın en meşhur ürünlerinden birisi de kekik balı. Ayrıca yerel şaraplar tüm ziyaretçilerin beğenisini topluyor. Bodrum Kos feribot

Adada bulgur pilavı, helva ve baklava gibi çok tanıdık lezzetler de karşınıza çıkıyor.

Yerel tavernalardan etnik restoranlara, dünya mutfağından modern örnekler sunan şık ve havalı gurme mekanlarına kadar her türlü mekan Kos’ta ziyaretçilerin farklı beklentilerini karşılayabiliyor.

Kos Adasında Konaklama

Kos’ta mütevazı pansiyonlardan lüks otellere, tatil köylerine ya da apart dairelere kadar her türlü bütçeye ve beklentiye hitap eden farklı konaklama seçenekleri bulunabiliyor.

Oteller Mastichari, Lambi, Kardamena, Kefalos ya da Marmari gibi adanın farklı köylerine dağılmış durumda. Öte yandan şehir merkezine yakın olmak isteyenler için merkezde de çok fazla konaklama seçeneği mevcut.

4 yıldızlı Ammos Resort, 4 yıldızlı Akti Beach Club, lüks Akti Palace, 4 yıldızlı Alexandra, lüks Aqua Blue Boutique, şehri merkezindeki 3 yıldızlı Astron Hotel, lüks Blue Lagoon Resort, Jonathan Apart, Gelli Apart ve Elite Apart adadaki popüler konaklama seçenekleri arasında.

Bütçenize ve konfor beklentilerinize göre plajlara, şehir merkezine ya da adanın iç kısımlarındaki köylere yakın bir yerde konaklama sağlayabilirisiniz.

Kos’ta Alışveriş

Adada hala el sanatları ve geleneksel, organik tarım ve hayvancılık faaliyetleri devam ediyor. Elde örülmüş geleneksel sepetler, el dokuması kilim, halı ve çantalar, adadaki pek çok büfe, restoran ve kafede bulunabilen ve yerel meyvelerden yapılmış gazozlar, ayrıca peynir, bal ve şarap çeşitleri, yerel bitkilerden elde edilen baharat ve çaylar, Kos’tan satın alınabilecek şeyler arasında öne çıkıyor.

Bunun yanı sıra modern butikler, kuyumcular, hediyelik eşya dükkanları ve diğer mağazalar da adada rahatça bulunabiliyor.

Kos Adasında Yapılacak Şeyler

  • Adayı Keşfedin; Tekne turlarıyla, doğa yürüyüşleriyle ya da araba kiralayarak adanın farklı köylerini, ören yerlerini, plajlarını ve doğal güzelliklerini keşfedebilirsiniz.
  • İçinizdeki Gurmeyi Şımartın; Adanın yerel yiyecekleri ve dünya mutfaklarından örneklerle her gün başka bir gurme macerası yaşayabilir, yerel şarapların da keyfine varabilirsiniz.
  • İçinizdeki Entelektüeli Şımartın; Festivalleri, dini bayramları ve kültür etkinliklerini takip edebilir, her yaz açılan açık hava sinemasında film izlemenin tadını çıkartabilirsiniz. Ayrıca adadaki pek çok müze, meraklılarına tarih ve folklor ile ilgili detaylı bilgi sunuyor.
  • Bedeninizi Şımartın; Adada spa, hamam, masaj salonu gibi tesisler rahatlıkla bulunabiliyor. Şifalı termal sularıyla da bilinen Kos, rahatlamak isteyen misafirlerini hayal kırıklığına uğratmıyor. Yoga kursu gibi olanaklar da adada bulunuyor.
  • Spora ve Yeni Deneyimlere Zaman Ayırın; Su sporları, scuba diving, windsurfing, kitesurfing ve at biniciliği adadaki pek çok aktiviteden sadece bazıları.

Kos’a Ulaşım

Kos’a Bodrum’dan kalkan feribotlar ile sadece 20 dakikada ulaşılabiliyor. Bodrum-Kos ve Turgutreis-Kos seferlerine Kos Adasına nasıl gidilir sayfamızda daha detaylı yer verdik.

Kos’a ulaşım için sadece kendi feribotlarını kullanan güvenilir bir firma olan www.feribotbiletim.com’u tercih ederek biletinizi en güvenli şekilde satın alabilir ve konforlu, emniyetli bir yolculuğu garanti edebilirsiniz.