Genel Şartlar ve Kurallar

Feribota Biniş
Feribota biniş işlemlerinin tamamlanması için; yaya yolcuların gemi kalkış saatinden bir saat önce, aracıyla seyahat edecek yolcuların ise gemi kalkış saatinden 2 saat önce limanda olmaları gerekmektedir.

Rezervasyon
Seyahat bileti şahsa özel olup, kişiden kişiye devredilemez. Tüm biletler üzerinde belirtilmiş hatlarda ve kategorilerde geçerlidir.

Rezervasyonda Değişiklik
Feribot biletleriyle ilgili tarih ve saat değişikliği yapmak isteyen yolcular, mail üzerinden yazılı olarak detaylı tarih ve saat bildirerek en az 48 saat önce yetkiliyle iletişime geçmelidir. Yolcunun, 1 defalık değişiklik talebinde bulunabilme hakkı vardır. Sefer değişikliklik talebiniz ilgili acentaya aktarılarak kontrolleri yapılmaktadır.  Seferlerde müsaitlik garantisi bulunmamaktadır. 

Sefer Gecikmeleri
Feribotbiletim.com sefer tarifeleri, Yunanistan Ticari Deniz Bakanlığı ve Yunan limanlarının girişlere izin vermemesi veya force majör gibi durumlara bağlı olarak değişebilir, iptal edilebilir. Yunanistan Ticari Deniz Bakanlığı’ndan onaylı seferler, bileti kesilmiş dahi olsa değiştirilebilir. Firma, yolcuların güvenliğini riske sokacak hava koşulları ve rota sapmalarından kaynaklı sefer iptallerinde sorumluluk kabul etmez. Sefer değişiklikleri Feribotbiletim.com tarafından değil, feribot acentaları tarafından müşterilere kısa mesaj, mail veya müşteri hizmetlerinden arama yoluyla bildirilir.

Bilet İptali
Feribot biletlerinde iptal ve iade işlemi yapılmamaktadır.
Feribot firmalarının bilet değişikliği veya iptali konusunda farklı kuralları bulunmaktadır.  Bilet iptalleri konusunda yolcu istisnai durumlarda, Feribotbiletim.com’dan talepte bulunulabilir veya sefer düzenleyen feribot firmasından yardım alabilir. Bilet iptal ve iade işlemleri seyahat acentasının iade koşulları göz önünde bulundurularak değerlendirilir. İade ile ilgili koşullar bilet alınırken müşteri tarafından kabul edilmiş olup, feribot acentalarının şartlarına göre yapılabildiği için feribotbiletim'in sorumluluğunda değildir. 

Yolcu Listesi
Gemiye binişlerde yolcu isimlerinin listelenmesi 98/41 numaralı Avrupa Birliği Yönergesi ile güvenlik tedbiri olarak zorunlu kılınmıştır. Bu sebeple yolcu adına kesilen biletlerde aşağıdaki bilgilere yer verilir;
  • Yolcunun isminin baş harfi ile Soyadı
  • Cinsiyeti
  • Yaş kategorisi (yetişkin, çocuk, bebek yolcu)
  • Araçlı yolculuklarda aracın cinsi ve plakası
Feribot bilet alımları ancak rezervasyonla yapılabilir. Feribot içinde bilet kesilmesi veya biletin feribotta alınması mümkün olmayıp, kanunen de yasaklanmıştır. Yolcuların ilgi gerektiren özel durumları varsa rezervasyon sırasında firma yetkilisine bildirmesi gerekmektedir.

Ücretlendirme ve İndirim Uygulamaları
İç hat seyahatler için ödenen ücretler sadece bilet üzerinde belirtilen rota ulaşımını ve vergileri kapsamaktadır. Gemi içinde alınan yiyecek ve içecekler fiyata dahil değildir. İndirim uygulamalarından yararlanmak isteyen yolcular hem rezervasyon hem de check in esnasında gerekli belgeleri sunmakla yükümlüdür. Bilet kesildikten sonra yapılacak indirim talepleri geçerli olmaz ve fiyat farkı için iade yapılmaz.
Büyük araç kategorisindeki tırlar, römorkörler, otobüsler; gruplar ve eskortsuz araçlar özel düzenlemeye tabidir.

Çocuk yolcular için;
Çocuk ve bebek yolcular için bilet alınmak zorundadır.
Her firmanın ve her hattın bebek ve çocuk yaş kategorisi değişiklik göstermektedir.
Sistem üzerinde doğum tarihi ve pasaport numarası kontrolleri sonrasında bebek, çocuk veya yetişkin olarak sınıflandırarak fiyatlandırlıması yapılmaktadır.

Gemi Güvenliği
Gemicilik firmaları yükleme boşaltma esnasında veya yolculuk sürecinde oluşacak kayıplardan, kazalardan ve zararlardan sorumlu tutulamaz.
Yolcuların gemiye tehlikeli maddeler, ateşli silahlar, yanıcı ve patlayıcı maddelerle binmesi kesinlikle yasaktır.
High Speed feribotların güvenlik uygulamalarına istinaden yolcuların geminin açık alanlarında seyahat etmeleri yasaktır.

Bagajlar
Yolcular bagajlarını araçların içinde bırakabilirler. Yolculuk süresince garaj kapıları kapalı tutulduğundan ve araçlara ulaşım mümkün olmadığından yolcuların araçlarını kapatırken lazım olabilecek eşyalarını almaları önerilir. Gemicilik firmaları yolculuk sırasında kaybolan hiçbir eşyadan sorumlu değildir.

Evcil Hayvanlar
Evcil hayvanların feribot içerisinde yolcu bölümlerine sokulması yasaktır. Feribota evcil hayvanlarıyla binen yolcular hayvanlarının beslenme ve temizliğinden sorumlu olup, sağlık ve seyahat belgelerini bulundurmaya da zorunludur. Evcil hayvanların feribota binişi ücretsizdir.

Genel Bilgiler
Feribotla yapılacak yolculuklarda geçerli olan para birimi EURO’dur.
Feribot yolcuları liman, gümrük ve sağlıkla ilgili mevcut düzenlemelere uymakla yükümlüdür. Seyahat esnasında yolcu düzenini sağlamakla mükellef kaptanların ve tayfaların talimatlarına uymaları zorunludur ve şikayet dahil tüm taleplerini bu kişilere iletmelidir. Seyahat sonrasındaki talepler için feribotbiletim.com ile iletişime geçilebilir.