Midilli Adası Gezi Rehberi

Midilli Adası Gezi Rehberi

Midilli Sefer Biletleri

30€
Gidiş Dönüş
Hemen Rezervasyon Yaptır
Yunanistan’ın en büyük üçüncü adası olan Midilli Adası, Ayvalık’a oldukça yakın bir konuma sahip. Bu yönüyle Ayvalık’a giden turistler için farklı bir gezi planı olarak oldukça cazip görülüyor. Antik çağlardan beri çok sayıda yazar, filozof ve şair yetiştirmiş olan ada, aynı zamanda Barbaros Hayrettin Paşa’nın doğduğu yer olma özelliği taşıyor. Bir yandan doğal güzellikleri, bir yanda kültür-sanat etkinlikleri, bir yandan da şifalı sularıyla herkese hitap edebilen Midilli Adası, Yunan adaları arasındaki en yeşil ve en sulak olanlarından biri olarak gösteriliyor. Hatta ada, Yunan milli içeceği olan uzonun da memleketi olarak kabul ediliyor. Eğer siz de bu şahane adayı görmek ve doyasıya yaşamak istiyorsanız sizin için hazırladığımız Midilli seyahat rehberi, oldukça işinize yarayacak. Midilli Adasına nasıl gidilir sayfasından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Midilli ve Tarihçesi

Midilli’nin geçmişi çok eskilere dayanıyor. Yapılan kazılar, ilk yerleşimin Neolitik dönem sonlarına denk geldiğini ortaya koyuyor. Adaya M.Ö. 3300 yıllarında ilk yerleşen Pelasgialılar ile adanın ilk adı Pelasgia oluyor. Bugüne gelene kadar pek çok farklı isimle anılan ada, Midilli ismini ise Thessalian’ın oğlu Lapithos sayesinde alıyor. Midilli Adası’nın aslında konumu nedeniyle oldukça karmaşık ve uzun bir tarihi var. Bir dönem Perslerin eline geçen, Romalılar tarafından işgal edilen, Bizans döneminde pek çok akına uğrayan, Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilen ve nihayetinde Lozan Barış Antlaşması ile Yunanistan’a bağlanan ada, bir dönem Alman işgaline bile uğruyor. Günümüzde turizm sektörü açısından oldukça gelişmiş olan Midilli’nin hem kendi ekonomisine hem de Yunanistan ekonomisine büyük katkısı bulunuyor. Ayvalık Midilli feribot seferlerimizi inceyebilirsiniz.

Midilli’de Gezilecek Yerler

Midilli Adası Gezilecek Yerler
Midilli’de gezilecek yerlerin başında adanın başkenti olan Mytilini geliyor. 50’li yılların Atina’sına dair çok özel izlerin bulunabileceği Mytilini’de yemyeşil bir tepeye çıkıp Midilli Kalesi’ni, Ermaou Caddesi’ni ve Sappho için yapılan Sappho Meydanı’nı görebilirsiniz. Midilli’de kesinlikle gezilmesi gereken yerler arasında Midilli Arkeoloji Müzesi de bulunuyor. Tarih öncesi ve Roma dönemlerine dair pek çok eserin incelenebileceği müze, yeni ve eski bina olmak üzere iki ayrı yapıdan oluşuyor. Adanın muhteşem tarihini yapılan kazılarda bulunan eserlerden öğrenebilirsiniz.

Eğer Midilli Adası’na Ayvalık Midilli Feribotlarıyla geldiyseniz muhteşem bir mavi yolculuk geçirmişsinizdir. Bir de buraya gider gitmez yerel yaşamın içine karışmak istiyorsanız uğramanız gereken duraklardan bir tanesi de Eski Çarşı oluyor. Burası antikacıları, ikinci el dükkanları ve restoranlarıyla bütün adanın adeta kalbinin attığı nokta. Yunan kültürü denildiğinde antik tiyatrolardan bahsetmemek olmaz. Helenistik döneme uzanan Midilli Antik Tiyatrosu, çam ağaçları ile kaplı muazzam bir tepede yer alıyor. Adadaki en özel kasabalardan bir tanesi olarak gösterilen Molivos kasabası da şirin yapısı, sokakları, kalesi, plajı ve Yunan tavernaları ile kesinlikle gezilmesi gereken bir yer. Burada 13. yüzyıldan kalma olan antik Mithymna Kalesi’nin kalıntılarının üstüne inşa edilen Molivos Kalesi’ni de görebilirsiniz. Gitmişken Osmanlıların yaptığı Sigri Kalesi’ni de gezmeyi ihmal etmemelisiniz.

Ayrıca Midilli’nin merkezine yalnızca 6 km uzaklıkta yer alan ve Roma döneminden kalma olan Morya Su Kemeri de adayı tam manasıyla gezmek isteyenler için şahane bir destinasyon oluyor. Tatillerinizde kilise gezmekten hoşlanıyorsanız da Agios Athanasios, Agios Therapon ve Agioi Theodoroi kiliselerini de mutlaka görmelisiniz. Özellikle Agioi Theodoroi, üstünde Eski ve Yeni Ahit’ten kabartmalı sahnelerin bulunduğu yapısı ile adanın en kıymetli tapınaklarından bir tanesi.
 

Midilli Doğal Güzellikleri

Midilli Adası’nda turistleri memnun edecek ve hatta kendine hayran bırakacak pek çok doğal güzellik bulunuyor. Bunların başında ise Gera Plajı geliyor. Çam ağaçlarıyla çevrili olan ve tertemiz suya sahip olan plaj, oldukça romantik bir ambiyansa sahip. Üstelik plajın çevresinde şifalı kaynak suları bulunduğu için pek çok kaplıca da yer alıyor. Midilli’nin adeta simgeleşmiş doğal güzelliği olan Sigri Fosilleşmiş Ormanı da mutlaka gezi planınızda yer almalı. Hem çevre, hem paleontoloji hem de jeoloji açısından değeri ölçülemez bir orman olan Sigri, 20 milyon yıl önce gerçekleşmiş olan volkanik aktiviteler sonucunda meydana gelmiş. Bu muazzam doğa olayına kesinlikle şahit olmalısınız.

Midilli Kültür Sanat

Kültür ve sanat denildiğinde Midilli Adası asla es geçilmeyecek bir nokta yer alıyor. Tarihte pek çok entelektüelin evi olan ada, çeşitli kültürel özellikleri sayesinde dünyanın önem verdiği bir yer. Antik çağlarda Arion, Alcaeus, Terpander, Sappho ve Theophrastos’tan başlayıp Theofilos, Venezis, Myrivilis, Lakovidis, Teriade ve Odisseus Elitis gibi önemli isimlerin doğup büyüdüğü ada; bu ünlü kişiliklerin adaya kattığı kültürel havayı kolayca hissetmenize yardımcı oluyor. 

Midilli'de Ne Yenir

Midilli’ye gittiğinizde enfes Ege mutfağının en özel örneklerini deneyimleyebilirsiniz. Deniz ürünlerinden başlayıp leziz zeytinyağlılar deneyebileceğiniz adada rakıya benzeyen uzo da oldukça popüler. Bunun yanı sıra Midilli, peynir konusunda da bir hayli iddialı. Keçi ve koyun sütünden yapılan graviyer peynirlerini, kaşar peynirlerini, fetayı, mitzithra peynirini ve anthotiro peynirini; Midilli balı eşliğinde kesinlikle denemelisiniz. Adaya gittiğinizde asla kaçırmamanız gereken bir diğer lezzet ise Kalloni sardalyası. Meze olarak tüketebileceğiniz bu tadına doyulmaz lezzetin dünya çapında bir üne sahip olduğunu unutmayın.  

Midilli Alışveriş

Midilli’ye gitmişken alışveriş yapmadan dönmek olmaz. Ancak gerçekten güzel hediyelik eşyalar satın almak istiyorsanız Ermu caddesinin doğru tercih olduğunu bilmelisiniz. Burada zevkinize ve beğenilerinize uygun pek çok ürün bulabilirsiniz. Eğer alkol tüketiyorsanız Midilli’den uzo alabilir ve yanında tüketebileceğiniz Kalloni sardalyalarının konservede satılan paketlenmiş ürünlerinden de yanınızda götürebilirsiniz. Peynir sizin çok önemli bir kahvaltılık ve meze ise Kefalotiri peynirinden de hem kendinize hem de sevdiklerinize almayı ihmal etmemelisiniz. Bunların yanı sıra Midilli’yi gezerken hemen hemen her şeyin reçelini yaptıklarını fark edebilirsiniz. Bu noktada olabildiğince farklı reçel çeşitlerine yönelebilirsiniz. Elbette Midilli’den zeytinyağı almadan dönmek olmaz. Ancak adanın zeytinyağı olduğuna emin olmalısınız. Ayrıca adada birbirinden leziz ve harika şaraplar, Kaloni körfezinden çıkan enfes tuzlar ve çeşit çeşit otlar da satılıyor. 

Midilli Özel Günler ve Festivaller

Midilli festivalleri ve özel gün kutlamalarıyla da oldukça ünlü bir ada. Adanın en büyük etkinliği ise Boğa Panayırı. Dört gün süren bu etkinliğin geçmişi 17. yüzyıla dayanıyor. Boğanın kurban edilmesine dayanan bu panayır boyunca her yer süsleniyor ve çeşitli yarışlar da gerçekleşiyor. Dikkat çeken başka bir Midilli karnavalı ise Agiasu. Onu diğerlerinden ayıran özelliği doğaçlama tiyatro yapılması ve satirik sahne kurulması. Hiciv sanatını canlandırmaya yönelik olarak gerçekleşen bu panayır; adadaki ekonomik, politik ve sosyal hayatı da hareketlendiriyor. Panayırların yanı sıra adada bir yıl içerisinde pek çok etkinlik ve festival de gerçekleşiyor. Bunlar arasında Uzo Bayramı, Sardalye Bayramı, Kallonis Festivali, Kadınlar Festivali ve Fourneli Bayramı yer alıyor. Ağırlıklı olarak yaz aylarında gerçekleşen bu festivallerden en azından birine Midilli seyahatinizde denk gelebilir ve ada atmosferini çok daha net bir şekilde deneyimleyebilirsiniz.

Midilli Konaklama

Midilli adasında her bütçeye uygun konaklama alternatifi bulunabiliyor. Ancak genellikle yaz aylarında hareketli olan adada kış aylarında merkezin dışında konaklayacak yer bulmak biraz zor olabiliyor. 5 yıldızlı otel ve hostel seçeneğinin bulunmadığı adada ortalama nitelikteki otellerde ya da stüdyo dairelerde kalabilirsiniz. Konaklamanız için apart seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Ayrıca Midilli merkezde denize girmek için çok sayıda koy ya da plaj olmadığı için pek çok insan adaya geldiğinde harika plajların olduğu Molivos ya da Plomari’de konaklıyor. Burada hem bütçenize hem de beklentilerinize uygun birçok otel seçenekleri bulabilirsiniz. Elbette Midilli’nin merkezinde de size uygun olacak pek çok otel seçeneği yer alıyor.

Midilli’de Yapılacak Şeyler

Midilli’ye gittiğinizde adayı gezmenin dışında yapabileceğiniz pek çok etkinlik de bulunuyor. En önemli olan 4 tanesini sizin için listeledik.

1) Midilli gece hayatına katılın
Özellikle turistlerin yoğunlaştığı dönemlerde Midilli’de gece hayatı da çok canlı bir hal alıyor. Adada Yunan tavernalarında bol eğlenceli bir gece yaşayabilir, dj performanslarını dinleyebilir ya da canlı müzik eşliğinde keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. Bunun için gideceğiniz yer ise Mytilene’deki liman ve kordon noktaları. 

2) Şifalı sulardan faydalanın
Midilli Adası, doğal güzelliklerinin yanı sıra yeraltı termal kaynakları ve kaynak suyuyla da oldukça popüler. Deniz-kum-güneş turizminin yanı sıra termal turizmi bakımından da sıkça tercih edilen adada, sıcaklığı ortalama 46 derece olan havuzlara girebilirsiniz. Bu suların özellikle siyatik, artrit, nevralji ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara iyi geldiği söyleniyor.

3) Molivos’u doyasıya yaşayın
Molivos, adadaki en şirin şehirlerden bir tanesi. Üstelik dünyadaki en iyi korunan kaleye de ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden Molivos’ta bolca zaman geçirmeli ve şehri karış karış dolaşmalısınız. Burada Türklerin yaptığı çeşmeleri görebilir, Osmanlılardan kalan hayratları inceleyebilir, Anadolu mimarisine oldukça benzeyen konakları hayranlıkla seyredebilir ve hatta uzaktan bakmayıp pek çoğunun içini de gezebilirsiniz. 

4) Kuş gözlemi yapın
Midilli Adası, -tüm özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda adeta bir kuş cenneti. Avrupa’daki en önemli habitatlar arasında sayılan bölgede dikkat çekici binlerce kuş türü yaşıyor. Bu yüzden adaya gittiğinizde kuş gözlem yerlerini de ziyaret ederek farklı kuş türlerini inceleyebilirsiniz.

Midilli Ulaşım

Midilli Adası’nda ulaşım için belediye otobüslerini, kiralık araçları ve taksileri kullanabilirsiniz. Hatta adada kalacağınız süreye göre motosiklet de kiralayabilirsiniz. Ada, kağıt üstünde bakıldığında her ne kadar küçük görünüyor ve iki nokta arasındaki mesafe kısa gibi duruyor olsa da ulaşım sırasında engebeli yolları kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca belediye otobüslerinin güzergahlarını ve sefer saatlerini de çok iyi bir şekilde kontrol etmelisiniz. Midilli Adası’na ulaşmak için ise Ayvalık’tan düzenlenen feribot seferlerini tercih edebilirsiniz. Deniz yolunun yanı sıra elbette hava yolunu da kullanabilirsiniz. Midilli merkezine 8 km uzaklıkta havalimanı yer alıyor.

Eğer Ayvalık Midilli seferi için bilet almayı planlıyorsanız ücret detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.